Kiedy warto wymienić podzespoły w komputerze?

Zakup wydajnego komputera bywa inwestycją na lata. W przypadku zapalonych graczy okres użytkowania urządzenia jest zazwyczaj krótszy, ponieważ kolejne wydawane tytuły prezentują coraz wyższe wymagania sprzętowe. W innych przypadkach nawet po kilku latach wystarczający może się okazać upgrade komputera. Dobrym tego przykładem są laptopy MacBook, zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by służyć swojemu właścicielowi bardzo długo, a później odzyskać wiele ze swej dawnej świetności po delikatnym liftingu. Kiedy warto wymienić poszczególne podzespoły komputera?

Kiedy wymienić baterię w laptopie?

Dla użytkowników laptopów szczególną rolę odgrywa mobilność, a więc oprócz lekkiej wagi i kompaktowych rozmiarów także czas działania urządzenia na jednym ładowaniu baterii. Komputery MacBook pozytywnie wyróżniają się pod tym względem na tle konkurencji, jednak nawet najdoskonalsze baterie z biegiem lat tracą swoje walory użytkowe, a ich czas działania powoli się skraca. W większości urządzeń żywotność baterii przewidziano na 1000 cykli ładowania, po których bateria wciąż zachowuje około 80% swojej pojemności. Później każdy kolejny cykl skraca jej żywotność. Jeśli MacBook wciąż doskonale służy swojemu właścicielowi, wystarczy wówczas wymiana baterii.

Kiedy wymienić matrycę?

Matryce komputerów zaliczają się do najbardziej awaryjnych podzespołów, ale przede wszystkim ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym z biegiem lat na ekranie mogą pojawiać się martwe piksele. W niewielkiej liczbie nie są one kłopotliwe ani nawet zauważalne, więc matryca nie musi wymagać wymiany. Co innego w przypadku jej pęknięcia albo zalania. Wówczas wymiana jest niezbędna.

Kiedy rozbudować pamięć RAM?

Pamięć podręczna należy z kolei do podzespołów legitymujących się największą bezawaryjnością. Mimo tego wymiana pamięci RAM należy do najbardziej popularnych usług wykonywanych w serwisach komputerowych. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem lat system operacyjny i przede wszystkim kolejne aplikacje wymagają coraz większej mocy obliczeniowej. Dlatego pamięć RAM warto wymienić na nową ? szybszą i o większej pojemności, kiedy urządzenie po wyeliminowaniu innych potencjalnych przyczyn działa zbyt wolno.

Kiedy wymienić kartę graficzną?

Na podobnej zasadzie właściciele komputerów niekiedy decydują się na wymianę karty graficznej, nawet jeśli nie uległa ona uszkodzeniu. Wymiana pozwala sprostać wymaganiom stawianym przez oprogramowanie i gry komputerowe. Natomiast w przypadku komputerów gamingowych warto dwa razy się zastanowić przed podjęciem takiej decyzji. Chodzi o to, że nawet najnowsza karta graficzna niekoniecznie rozwiąże problem. Nowe gry nierzadko potrzebują także większej ilości pamięci podręcznej i bardziej wydajnego procesora.

Kiedy wymienić dysk?

Kolejną popularną w serwisach komputerowych usługą jest wymiana dysku w MacBooku. Istnieją dwie główne przyczyny, dla których właściciele laptopów decydują się na ten krok. Po pierwsze nowoczesne dyski SSD charakteryzują się o wiele szybszym odczytem i zapisywaniem danych, więc podobnie jak rozbudowa pamięci RAM, taki upgrade może znacząco poprawić wydajność urządzenia. Drugim częstym powodem wymiany dysków w laptopach jest chęć pomieszczenia większej ilości danych.

Wszystkie niezbędne modyfikacje i naprawy urządzeń Apple na terenie Warszawy można wykonać w profesjonalnym i szybkim w serwisie MacForce ? https://www.macforce.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Co to jest firewall?

Jest to dość często zadawane pytanie przez mniej doświadczone osoby. Zwłaszcza jeżeli takie osoby próbując ściągać pliki np przez torrenty

Zamknij