Oszustwa internetowe na platformach sprzedażowych

Znane portale sprzedażowe kuszą nas dostępnością różnorodnych produktów oferowanych w bardzo atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Nic więc dziwnego, że wiele z nas decyduje się na dokonywanie zakupów przez internet na platformach sprzedażowych.

Jest to szalenie komfortowy i wygodne sposób, z zacisza domowego możemy kupić szeroki asortyment aktualnie potrzebnych produktów, począwszy od pistacji czy orzeszków ziemnych, skończywszy na meblach ogrodowych. Jednym słowem, do wyboru, do koloru. Niestety, coraz częściej pojawiają się oszuści, próbujący zdobyć nasze dane osobowe lub wyłudzić pieniądze. Jak rozpoznać oszustwo? Jak próbować się przed nimi strzec? Co jeśli padliśmy ofiarą oszustwa? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Sztuczki na platformie sprzedażowej

Płatność ” z góry”

Oszuści to osoby bardzo przebiegłe, które stosują różnorodne zabiegi socjotechniczne, by wzbudzić zaufanie, a przede wszystkim przekonać do przelania środków za zakupy z góry. Najczęściej oszuści dążą do wyłudzenia pieniędzy za towar, który faktycznie nie istnieje. Trzeba jednak odróżnić oszusta od osób, które działają w tzw. dropshipping, gdyż tutaj musimy po prostu poczekać na dostarczenie towaru.

Fałszywe zadatki

Oszustwa nie dotyczą jedynie przedmiotów. Bardzo często spotkać można fałszywe oferty wynajmu mieszkania, sprzedaży auta czy zarezerwowania noclegu wakacyjnego z długim terminem realizacji.

Phishing

To stosunkowo młode oszustwo w ostatnich czasach jest częstą praktyką stosowaną wśród oszustów. Osoba próbująca wyłudzić pieniądze podszywa się pod znane marki tworząc fałszywą stronę internetową, na której zamieszczane są fikcyjne oferty luksusowych marek w bardzo atrakcyjnych cenach.

Co zrobić, by ustrzec się przed grasującymi oszustami na platformach sprzedażowych?

Przeczytaj co możesz zrobić i na co zwrócić uwagę, aby ochronić siebie przed oszustwem.

Antywirus + rozwaga

Problem jest powszechny, oszuści wspinają się na wyżyny swojej kreatywności, aby zmanipulować i uzyskać zamierzony efekt. Dlatego warto mieć się na baczności. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przede wszystkim zabezpiecz swój komputer i telefon darmowym antywirusem. Inteligenty program antywirusowy zareaguje na podejrzane strony internetowe, na których oszuści mogą przechwycić dane lub wykorzystać dostępne środki finansowe. Następnym krokiem jest czujność podczas wyboru sprzedawcy na platformie sprzedażowej. Zapoznaj się z opiniami i komentarzami innych użytkowników na temat konkretnego sprzedawcy. Sprawdź, od kiedy jest zarejestrowany na platformie. Zwróć uwagę, czy strona sprzedawcy jest odpowiednio zabezpieczona, kliknij w symbol kłódki i zobacz ważność certyfikatów bezpieczeństwa strony.

Cena

Twoją czujność powinna wzbudzić o wiele niższa cena za dany produkt, niż u innych sprzedawców lub w sklepie stacjonarnym w Twoim mieście. Oszuści próbują złapać swoje ofiary zachęcając je ogromnie atrakcyjnie niską ceną.

Platforma sprzedażowa

Chcąc dokonać zakupów w internecie wybieraj jedynie sprawdzone i popularne platformy sprzedażowe. Znane platformy przykładają szczególną uwagę do ochrony swoich klientów tworząc rozbudowany system zabezpieczeń służący do walki z oszustwami. Dlatego poziom Twojej ochrony dynamicznie wzrasta, a ryzyko oszustwa drastycznie maleje.

Kontakt

Podejrzanym jest, gdy sprzedawca próbuje nawiązać z nami kontakt poza platformą. Wysyła SMS z prośbą o zapłatę z góry, unika konwersacji na portalu. Wszelka wymiana zdań w celu Twoje ochrony powinna odbywać się za pośrednictwem platformy.

Strona płatności

Zwróć uwagę na adres strony na którą zostajesz przekierowany w celu sfinalizowania zakupu i dokonania płatności. Ważne, by sprzedający korzystał z usług znanych operatorów płatności. Zwróć uwagę, czy nie ma w adresie strony bądź nazwie operatora literówki. To częsty zabieg wśród oszustów. Tworzą łudząco podobne strony o prawie identycznie brzmiących nazwach. Brak rozwagi, i podajemy dane „na tacy”. Uważnie czytaj strony.

Zostałem oszukany! Co dalej ?

Przede wszystkim zadzwoń na infolinię banku czy wejdź do aplikacji i zastrzec swoją kartę. Następnie zgłoś podejrzenie o popełnieniu przestępstwa na policję. Poinformuj bank o zaistniałej sytuacji i zgłoszeniu sprawy na policję.

Oszustwa internetowe to bardzo niekomfortowe wydarzenie, które odbiera chęć dalszy internetowych zakupów. Musimy być świadomi, uważni, a wygramy walkę z oszustwami, którzy czyhają na nasze ciężko zarobione pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Windows 7 ikona pokaż pulpit

Ikona pokaż pulpit znana jest z wcześniejszych wersji Windows XP, Vista, 2000. Ikona odpowiedzialna za szybki podgląd pulpitu domyślnie w

Zamknij