Puzzle online rozwijają umysł. Jakie korzyści płyną z układania puzzli?

Wszyscy układaliśmy puzzle jako dzieci i nie zajmowaliśmy sobie głowy tym, czy mają jakiś wpływ na naszą edukację. Zwyczajnie była to dobra zabawa, prawda? Na przestrzeni lat pojawiły się jednak liczne badania, które potwierdzają korzyści płynące z tej rozrywki.

Puzzle to gra rozwijająca umysł i zdolności poznawcze zarazem u dzieci i dorosłych. Rodzinne układanie puzzli daje dziecku okazję do zadawania pytań i pobudza jego ciekawość. Z kolei dla rodziców jest to czas na wzmocnienie więzi i zapomnienie o stresie.

Puzzle przynoszą również efekty w terapii osób chorych na Alzheimera lub inne zaburzenia poznawcze. Istnieją też dodatkowe walory edukacyjne, które na pewno zainteresują niektórych dorosłych. Obecnie na rynku znajdziemy np. puzzle z retrospekcjami znanych dzieł sztuki, mapami geograficznymi czy perełkami architektury.

Nie jesteś pewien, czy twoje dziecko polubi układanie puzzli? Najlepszym sposobem na sprawdzenie będzie wypróbowanie na początek puzzli online. Znajdziecie tam układanki o różnym stopniu trudności, który możesz dostosować do wieku swojej pociechy.

Dodatkowym urozmaiceniem są gry z podobiznami ulubionych bohaterów bajek czy zwierzaków. Nie ma tu miejsca na nudę! Zapewniamy, że twoje dziecko pokocha ten rodzaj zabawy.

Zalety układania puzzli

Wiemy już, że puzzle rozwijają kreatywność i ciekawość świata. Mogą też służyć poszerzeniu wiedzy o sztuce czy geografii. Jednak lista korzyści, które niesie ze sobą układanie puzzli, jest o wiele bardziej rozbudowana!

Gry edukacyjne są najlepszym sposobem na kształtowanie mózgu dziecka i naukę poprzez zabawę. Puzzle już od momentu powstania były do nich zaliczane. Pierwsza układanka została stworzona w XVIII wieku i miała za zadanie ułatwić naukę mapy świata.

Obecnie sprawę bardzo ułatwia dostęp do portali, na których znajdziemy darmowe gry online dla dzieci w różnym wieku. Puzzle online mają tak samo świetny wpływ na funkcjonowanie mózgu, jak ich kartonowe odpowiedniki. Dlatego nie zwlekaj i graj w gry puzzle online na gry.pl.

Podczas układania puzzli uaktywniają się obie półkule. Prawa odpowiada za kreatywność i wyobraźnię, które w tej grze mają bardzo dużą wartość. Z kolei lewa półkula uruchamia myślenie analityczne i zdolność rozwiązywania problemów oraz planowania.

Bardzo ważne jest rozwijanie obu części mózgu dziecka w równym stopniu. Regularna gra w puzzle to naprawdę porządny trening dla neuronów. Owocuje to późniejszym zwiększeniem wydajności i pojemności szarych komórek, a dodatkowo poprawą pamięci.

Podczas układania puzzli dziecko najbardziej rozwija pamięć roboczą. Gra wymaga ciągłej analizy znalezionych kawałków oraz zapamiętywania ich kolorów i kształtów w celu dobrania brakujących elementów.

Mózg musi jednocześnie przetrzymywać informacje o częściach, które już ułożył i zarazem skupić się na odnajdywaniu nowych. W efekcie pamięć robocza zwiększa swoją pojemność i szybciej przeprowadza wszelkie procesy.

Jak puzzle rozwijają charakter?

Same korzyści edukacyjne płynące z układania puzzli cię nie przekonują? Być może zaskoczy cię fakt, że puzzle wzmacniają także liczne pozytywne cechy charakteru. Jeśli twoje dziecko ma trudności z koncentracją i cierpliwością, to układanki mogą pomóc w pozbyciu się tego problemu.

Na stronach z grami online znajdziesz różne stopnie trudności puzzli. Zwłaszcza te trudniejsze i bardziej rozbudowane pomogą w nauce cierpliwości. Kiedy dziecko znudzą typowe układanki, na stronie gry.pl znajdziesz też puzzle 3d czy tzw. block puzzle. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie samochodami czy zwierzętami, warto wybrać puzzle, które je przedstawiają.

Wcześniej wspominaliśmy o zaletach rodzinnego układania puzzli. Kolejną korzyścią takiej wspólnej rozrywki jest przyzwyczajanie dziecka od najmłodszych lat do pracy w grupie. Chociaż w dzisiejszych czasach indywidualizm jest ceniony u pracowników, to umiejętność współpracy z innymi będzie bardzo ważna w szkole i późniejszej karierze zawodowej.

Gry edukacyjne online – puzzle, sudoku i wiele innych

Gry online nieprzerwanie zyskują na popularności, zwłaszcza wśród dzieci w wieku do 10 lat. Jako rodzic powinieneś dopilnować, aby czas spędzany przy komputerze nie był tylko pustą rozrywką. Gry edukacyjne online dają możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Wystarczy, że wybierzesz puzzle z ulubionym bohaterem kreskówek albo dużą ilością kolorów, a gra całkowicie pochłonie dziecko na najbliższe kilkadziesiąt minut. Nawet nie będzie zdawało sobie sprawy, że jednocześnie się uczy i rozwija zdolności, które przydadzą mu się w przyszłości. A ty będziesz mieć pewność, że efektywnie spędza wolny czas.

Starsze dzieci może zainteresować także gra w sudoku. Świetnie rozwija myślenie logiczne i umiejętność rozwiązywania problemów. Jest to gra liczbowa, więc na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej pasjonująca od puzzli. Jednak jeśli twoje dziecko lubi liczby, to na pewno mu się spodoba.

Darmowe gry online oferują wiele wariacji gier logicznych. Na pewno każda pociecha znajdzie coś dla siebie. Jeżeli tylko zacznie wiać nudą, możecie zmienić poziom trudności albo planszę. W przypadku tradycyjnych puzzli nie jest to takie proste, prawda? Tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować puzzle online i pozwolić dziecku na naukę poprzez zabawę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Crack do Windows 7 – czy warto ?

Firma Microsoft potwierdza że, crackerom udało się złamać aktywację Windows 7 Ultimate. Crack umożliwia aktywować system Win 7, co lepsze

Zamknij