Co to jest firewall?

Jest to dość często zadawane pytanie przez mniej doświadczone osoby. Zwłaszcza jeżeli takie osoby próbując ściągać pliki np przez torrenty i często dowiadują się że szybkość zależy też od firewalla, ale po kolei, postaramy się przedstawić prostym językiem co to właściwie jest.


 

Co to jest firewall

Tłumacząc na język polski słowo firewall są to zapory ogniowe, która maja dodatkowo zabezpieczać nasz komputer przed dostępem złośliwego oprogramowania,  wirusów, trojanów itp do naszego komputera. Można powiedzieć że taka zapora kontroluje ruch w internecie, dzięki niemu możemy blokować jakieś programy bądź pojedyncze porty wychodzące jak i przychodzące, możesz choćby zablokować całych ruch internetowy poza portem 80 czyli będzie chodzić tylko przeglądarka internetowa a inne programy korzystające z internetu nie będą mogły się połączyć.

bezpieczne połączenie

 

Systemy Windows mają zintegrowany systemowa zapora ogniowa, który domyślnie po instalacji systemu jest włączony. Taka blokada (zapora ogniowa) poza zaletami jakimi jest zdecydowania ochrona naszego systemu potrafi przysporzyć także wiele problemów osobą, które nie posiadają dużej wiedzy odnośnie blokowania połączeń bądź dodawania wyjątków do zapory.

Najlepszy darmowy firewall

W internecie dostępnych jest bardzo wiele programów rodzai firewall-ów, jedne są płatne drugie darmowe, jedyni z najpopularniejszych są  PC Tools Firewall Plus  ; Outpost Firewall Free 6.5.1 ; Outpost Firewall Pro ; PC Tools Firewall Plus Free ; ZoneAlarm Free ; Ashampoo FireWall pl ; Comodo Firewall Pro ; Outpost Firewall Free PL ; Sunbelt Personal Firewall ; ZoneAlarm Pro w większości użytkownicy szukają najlepszego darmowe  firewalla, łatwego w obsłudze, który skutecznie zablokuje dostęp do naszego komputera wirusom itp.
pc-tools-firewall-plus-3 Wymienione firewall-e różnią się od siebie możliwościami oraz ilością funkcji.

Który firewall jest najlepszy?
Niestety trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zależy czego oczekuje dany użytkownik od takiego programu, w testach zazwyczaj wygrywa Comodo Firewall. oraz Sunbelt Personal Firewall aczkolwiek są to dość zaawansowane firewalle, które nie przypadną do gustu osobom szukającym prostego rozwiązania bez bardzo zaawansowanych funkcji.

Firewall voip

Często użytkownicy dowiadują się o istnieniu firewalla, w momencie podłączania telefonu voip, który nie chce działać i wtedy użytkownicy próbują zmieniać  ustawienia firewall. Zależnie od operatora voip do działania potrzebuje działania portu 6061, który domyślnie jest blokowany przez firewall i przez co telefon nie działa prawidłowo bądź nie będzie słychać rozmówcy (brak głosu). Wtedy należy zmienić ustawienia firewlla na komputerze, jeżeli mamy voip program zainstalowany na komputerze, bądź ustawienia firewalla na routerze jeżeli mamy bramkę vip podłączoną do routera (voip router). Są też urządzenia  2 w 1 czyli router z bramką voip ale to już raczej jako ciekawostka odbiegając od tematu:)


Temat Voip jak i ogólnie temat telefon internetowy poruszymy następnym razem, opisując także różne metody na darmowy telefon internetowy.

Tagi dla Artykułu: bramka voip linksys konfiguracja ; linksys pap2t konfiguracja ; router wifi voip ; bramka voip linksys ; telefon internetowy za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Chomikuj Doładowanie za darmo

Chomikuj pl jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych serwerów plików, gdzie znajdziemy dosłownie wszystko od programów po najnowsze filmy. Niestety żeby

Zamknij