Ochrona komputera przed wirusami

Komputer stał się nieodłączną częścią naszego życia, bez której nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Niestety nasze zaniedbania i niewiedza dotycząca ochrony systemu przed wirusami, końmi trojańskimi lub programami szpiegowskimi potrafi doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze sprzętem oraz uniemożliwić nam normalne korzystanie z sieci.

Ochrona przed wirusami

Ochrona komputera przed różnorodnym szkodliwym oprogramowaniem nie jest wcale trudna. Niestety większości z nas wydaje się, że wystarczy zainstalować program antywirusowy i sprawa załatwiona, a rzeczywistość przedstawia się zgoła inaczej.

Zabezpieczenia komputera

Podstawowym błędem użytkowników komputerów jest instalacja antywirusa w wersji demo, która chroni komputer tylko przed częścią zagrożeń. Warto wspomnieć, że podobnie jak w przypadku np. grypy, wirusy komputerowe codziennie się zmieniają i musimy na bieżąco aktualizować nasz program antywirusowy, aby był skuteczny i chronił nas przed zagrożeniami.

Najnowsze wirusy komputerowe


Dobry antywirus wcale nie musi być drogi, a w zależności od oprogramowania naszego komputera producent na pewno udostępni nam darmową wersję własnego programu antywirusowego, ale musimy pamiętać o pobieraniu dostępnych do niego aktualizacji.

Usuwanie wirusów z komputera

Programy antywirusowe różnią się skutecznością zabezpieczenia komputera przed różnorodnymi zagrożeniami, dlatego, jeżeli sprzęt jest nam niezbędny do pracy, przechowujemy na nim ważne pliki oraz mamy zwyczaj pobierania programów z sieci warto zainwestować w dobrą ochronę i stale monitorować stan zabezpieczeń naszego komputera.

Oprócz stałej aktualizacji programu antywirusowego należy pamiętać także o aktualizacjach systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze.

Wirusy komputerowe download

Niestety sam program antywirusowy to niewystarczająca ochrona. Aby komputer był on odpowiednio chroniony musimy także pamiętać o:


  • Blokowaniu wyskakujących okienek w przeglądarce
  • Instalacji Firewall-a
  • Unikaniu korzystania z programów pochodzących z nieznanych źródeł
  • Unikaniu instalacji na dysku gier i innych programów ściąganych z sieci
  • Unikaniu korzystania z nieznanych stron internetowych
  • Instalacji dobrej przeglądarki internetowej

Konieczne jest także unikanie otwierania załączników dołączonych do wiadomości e-mail z nieznanych źródeł, które mogą być źródłem wirusa oraz ostrożne korzystanie z wszelkich stron oferujących nam darmowe pobranie różnych zasobów sieci lub pirackich programów.

Zabezpieczenie komputera przed wirusami


Musimy także pamiętać, aby nie zamykać wyskakujących komunikatów bez ich wcześniejszego czytania, jak również stosować zasadę ograniczonego zaufania podczas podawania swoich danych np. dając się nabrać na możliwość wygranej w konkursie internetowym.

Jak się chronić przed wirusami

Niestety wszystkie powyższe sposoby nie dają nam 100% ochrony przed wirusami, atakami hakerów oraz złośliwym oprogramowaniem i programami szpiegowskimi, dlatego zawsze należy tworzyć kopię zapasową danych dostępnych na dysku oraz ograniczać się do korzystania z bezpiecznych stron internetowych. Bardzo ważną rzeczą jest unikanie zakupów w sieci na nieznanych i niepewnych stronach oraz korzystanie z szyfrowania danych np. podczas logowania się do bankowości internetowej.

Aby nasz komputer był naprawdę bezpieczny musimy być czujni i pamiętać o odpowiednim korzystaniu z sieci poprzez włączenie funkcji ustawień prywatności oraz sukcesywne czyszczenie pamięci przeglądarki. Przyda się także włączona kontrola konta użytkownika komputera, która pomoże zabezpieczyć się przed zmianami w systemie wprowadzanymi przez wirusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Ściąganie całych stron

Czy zdarzyło ci się że chciałeś zapisać całą stronę razem z obrazkami i podstronami, linkami a nie wiedziałeś jak to

Zamknij