Formatowanie partycji czy całego dysku?

Zależy Ci na wydajnym i bezproblemowym korzystaniu z komputera oraz innych nośników danych? Trafiłeś na usterkę, z którą nie możesz sobie poradzić? W takim razie koniecznie dowiedz się, na czym polega formatowanie partycji oraz całego dysku.

Kiedy warto sformatować dysk

Formatowania dysku można dokonać w systemie Windows, a także w innych jego odpowiednikach. Ten proces polega na całkowitym wyczyszczeniu nośnika w celu przygotowania go do ponownego zapisywania danych. Robi się to na przykład w sytuacjach, gdy trzeba przeinstalować system operacyjny lub pozbyć się danych, które można byłoby odzyskać pomimo usunięcia. To także skuteczna metoda na rozprawienie się z powracającymi błędami na dysku, uszkodzonymi wpisami w rejestrze lub plikami tymczasowymi. Formatowanie dysku to wskazany sposób na konserwację komputera i cieszenie się sprawnym sprzętem przez długie lata.

Czym są partycje

Choć fizycznie jesteś w posiadaniu jednego nośnika pamięci (może to być dysk twardy czy pendrive), możesz wydzielić w jego obrębie osobne obszary. Partycja to właśnie tego typu podział administracyjny każdego nośnika. Obecnie każdy użytkownik komputera operuje ogromnymi ilościami danych, których porządkowanie staje się coraz trudniejsze. Dlatego też często stosuje się na przykład rozparcelowanie na dysk C i dysk D w celu łatwiejszego zarządzanie danymi. Są to właśnie dwie partycje.

Do czego przydaje się formatowanie partycji

Każda partycja może zawierać inne dane lub być sformatowana w innym systemie plików. Jest to niezwykle istotne na przykład w sytuacji, gdy spotykają się dwie osoby korzystające z różnych systemów operacyjnych. Problem zaczyna się kiedy każda z tych osób dysponuje nośnikiem sformatowanym tylko i wyłącznie w zgodzie z używanym przez siebie systemem. Takie nośniki nie będą wykrywalne na innych systemach lub możliwy będzie jedynie odczyt zapisanych na nich danych. Dlatego też warto mieć nośnik z partycją sformatowaną w systemie plików wspieranym przez różne systemy operacyjne. Przykładem takiego uniwersalnego systemem plików jest chociażby exFAT. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda Ci się rozprawić się z problemem jeszcze przed jego wystąpienie.

Drugim powszechnym zastosowaniem tworzenia oraz różnorodnego formatowania partycji jest korzystanie z kilku systemów operacyjnych na jednym urządzeniu. Mogłoby się wydawać, że takie zapotrzebowanie wiąże się tylko z pracą na stanowiskach technicznych. Rzeczywiście bardzo często korzystają z niego pracownicy techniczni, tacy jak programiści, specjaliści od cyber bezpieczeństwa czy administratorzy. Warto jednak wspomnieć, że tworzenie osobnych partycji jest przydatne również dla graczy korzystający na co dzień ze sprzętu z jabłuszkiem. Niestety najwięcej spośród nowych tytułów jest tworzonych z myślą o użytkownikach Windowsa. Tymczasem partycja to prosty sposób na to, żeby mieć dostęp do wszystkich gier bez żadnych ograniczeń systemowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Jak zmienić ekran logowania

Zmiana ekranu logowania systemu nie wpływa na szybkość uruchamiania się systemu, aczkolwiek jest wiele ciekawych ekranów logowania, które zmienią standardowy

Zamknij