Porównanie Windows 7 z Windows 8
Wraz z kolejną wersją systemu Windows, zadawane sa kolejne pytania czy nowy Windows jest lepszy oraz szybszy od poprzedniej wersji i czy opłaca się instalować nowszą wersję. Testowaliśmy System Windows 7 64 bit oraz Windows 8 64bit na jednym komputerze, systemy były zainstalowane na jednej partycji tak więc test powinien być miarodajny Komputer na którym testowaliśmy Windows-y to
- procesor Intel Core i5 2,3 GHz;
8 GB pamięci operacyjnej RAM;
dysk SSD do tego układ graficzny Intel HD
Na początek zaczęliśmy od testu szybkości uruchamiania się systemu. Szybkość startowania systemu (świeże kopie) jest naprawdę imponująca Windows 7 do momentu pojawienia się wszystkich ikonek na pulpicie w którym możemy rozpocząć prace potrzebował 13 sekund natomiast Windows 8 prawie 11 tak więc różnica nie jest aż taka duża. Jeżeli chodzi o zamykanie systemu to Windows 7 wyłączył się w ciągu 9 sekund natomiast Windows 8 w ciągu 6 sekund.
Kolejną próbą, której poddaliśmy oba systemy było kopiowanie plików. Do tego celu użyliśmy pliku z filmem 720MB. I tak Windows 7 potrzebował 8 sekund na skopiowanie pliku na drugą partycje natomiast Windows 8 potrzebował 7 sekund, czyli znów przewaga jest po stronie Windowsa 8 aczkolwiek są to naprawdę małe różnice.
Zużycie Pamięci Ram po uruchomieniu
Przeprowadziliśmy kilka startów systemu i średnio zaraz po uruchomieniu Windows 7 wykorzystywał 404 MB pamięci Ram, natomiast Windows 8 nieco mniej 289MB co prawda przy 8GB pamięci ram zaoszczędzone 115MB to nie wiele aczkolwiek jest to zawsze jakaś zmiana w dobrym kierunku.
Kolejnym testem była szybkość przeglądarek internet Explorera 9 oraz Internet Explorer 10. Skupiliśmy się jedynie na explorerze jako zintegrowanej przeglądarce. IE 9 wypadała nieco szybciej pod Windowsem 8 aczkolwiek były to nieznaczne różnice. Jeżeli chodzi o wersję 10 była ona dostępna jedynie pod Windowsem 8 tak wiec tylko pod tym systemem możemy powiedzieć że przeglądarka jest znacznie szybka od IE9, lepiej radzi sobie z html5 oraz dużo szybciej przetwarza jave.
Jeżeli chodzi o ogólne poruszanie się po systemie to jednak jest widoczny wzrost prędkości w Windows 8który wypada nieco lepiej aczkolwiek podczas niektórych operacji większa wydajność 8 jest niezauważalna. Co do ogólnej oceny to oczywiście wygrywa Windows 8 który mimo wszystko jest szybszy i da się odczuć poprawę wydajności. Celem testu nie było porównywanie wielu funkcji oraz szybkości ich działania w obu systemach a jedynie zarys podstawowych parametrów, które są ważne dla przeciętnego użytkownika systemu i wpływają na jego ogólne odczucie szybkości systemu operacyjnego.