3 rzeczy, na które zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM

Komputery w domach to praktycznie codzienność. Wybierając komputer lub laptop, patrzymy na jego parametry. Często po pewnym okresie czasu od zakupu, okazuje się, że wybrane przez nas parametry karty graficznej czy pamięci RAM są jednak niewystarczające. Na szczęście nie musimy wymieniać całego sprzętu. Możemy np. dobrać pamięć RAM. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?


  • Rozmiar pamięci RAM
  • Rodzaj pamięci RAM
  • Jakość i cena pamięci RAM
  • Rozmiar pamięci RAM

To główna cecha, na którą powinno się zwrócić uwagę przy zakupie. Żeby dobrać odpowiednią wielkość pamięci RAM, musisz zastanowić się, do czego laptop lub komputer będą używane. Jeśli do zwykłych czynności to najprawdopodobniej nie musisz szaleć z wielkością RAMu . Jeśli jednak zaczynasz grać w gry, bardzo prawdopodobne, że wsiąkniesz w ich świat i będą interesowały Ciebie coraz nowsze pozycje. Zazwyczaj poważne i skomplikowane gry potrzebują całkiem sporej ilości pamięci RAM. To samo tyczy się programów graficznych. Przy niewielkiej pracy, pamięć RAM nie musi być duża. Jednak jeśli urządzenie będzie służyło do renderowania obrazów i tworzenia cząsteczek, zdecydowanie potrzebujesz zainwestować w porządną pamięć RAM.

Zakładając, że komputer używasz tylko do czynności domowych wystarczy jeśli będzie miał od 4 do 8 GB pamięci RAM. Jeśli lubisz grać w gry i koniecznie chcesz mieć wysokie detale, to ilość pamięci RAM powinna być powyżej 8 GB, a najlepiej 16 GB. Jeśli bawisz się w bardziej zaawansowane zajęcia to minimum, jakie powinien spełniać sprzęt, wynosi 16 GB.

Rodzaj pamięci RAM

Rodzaj pamięci RAM dobiera się w stosunku do użytej płyty głównej. Najnowsze modele sprzętów używają pamięci o oznaczeniu DDR4. Nadal często spotyka się DDR3, rzadziej DDR2. Rodzaje pamięci różnią się od siebie przede wszystkim zapotrzebowaniem na energię oraz wydajnością. DDR4 wygrywa ze swoimi poprzednikami jeszcze jednym atutem. Jest nowsza, szybsza, zużywa mniej energii, a na dodatek przeliczając cenę na 1 GB, wychodzi taniej niż poprzednicy.

Jakość i cena pamięci RAM

Jest wiele firm bardziej i mniej znanych produkujących pamięć RAM. Tak jak ze wszystkimi sprzętami, tak i z pamięcią RAM. Kupując niektóre z nich, można zapłacić więcej za logo i nazwę firmy. Wybierając te same parametry, płacąc 100 lub 300 zł, można trafić na wadliwą pamięć RAM. Dlatego najważniejsza w tym wszystkim jest gwarancja. Producenci zazwyczaj dają gwarancję na dwa czy trzy lata. Część z nich proponuje wykupienie dodatkowej wieloletniej lub dożywotniej gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Czy nasz sprzęt pociągnie Windows 7

Za pomocą narzędzia Microsoftu, możemy sprawdzić czy na naszym komputerze instalacja Windows 7 przebiegnie bezproblemowo. Program o nazwie Windows 7

Zamknij