Domeny europejskie ? czy warto na nie postawić?

Domenę europejską uruchomiono w 2005 roku. Początkowo zakładano, że będą z niej korzystać wyłącznie podmioty publiczne i instytucje związane z Unią Europejską. Jednak rozszerzenie .eu zostało szybko uwolnione i aktualnie jest już dostępne dla zainteresowanych podmiotów i osób fizycznych. Czy warto postawić na taką domenę i co należy o niej wiedzieć?

Domena .eu ? najważniejsze informacje

Domena eu została uwolniona rok po jej uruchomieniu ? już w 2006 roku. Uwolnienie nazw z tym rozszerzeniem nie oznaczało jednak, że mógł je rejestrować każdy ? w dalszym ciągu jej dostępność jest ograniczona do osób fizycznych oraz podmiotów, które zarejestrowane są na terenie Unii Europejskiej. Dołączono do nich Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Funkcję operatora domen z rozszerzeniem .pl pełni EURid, czyli niekomercyjna instytucja, która zrzesza rejestratorów i operatorów domen z wymienionych krajów. Na jej stronie można znaleźć m.in. listę akredytowanych partnerów, u których można rejestrować domeny z rozszerzeniem europejskim.

EURid wydaje raporty kwartalne, w których można sprawdzić najważniejsze statystyki związane z rozszerzeniem .eu. Na koniec pierwszego kwartału 2019 roku liczba aktywnych domen europejskich wynosiła 3 661 899. W okresie tym zarejestrowano 175 794 nowych nazw, a wskaźnik odnowień wyniósł 78.2%. Najlepszy wynik pod względem liczby domen osiągnięto na koniec pierwszego miesiąca roku – 3 682 595, a na koniec marca było to już wspomniane 3 661 899. Kraje, w których domeny .eu cieszą się największym zainteresowaniem to:

  • Niemcy – 984 311 nazw.
  • Holandia – 475 514.
  • Francja – 328 863.
  • Polska – 265 807.
  • Włochy – 265 060.

W pozostałych krajach wynik był niższy niż 200 rejestracji. Jak zatem widać, Polska znajduje się tuż za podium, na 4 miejscu. Wyprzedzamy m.in. Wielką Brytanię czy znajdujące się na 5 pozycji Włochy. Z czego wynika tak duże zainteresowanie Polaków domeną .eu? Jest ona krótka, atrakcyjna i przede wszystkim pozytywnie się kojarzy. Coraz więcej polskich firm otwiera się na Europę i kieruje swoją ofertę do różnych państw. Zamiast rejestrować zdecydowanie droższe domeny narodowe poszczególnych krajów, przedsiębiorcy rejestrują domeny europejskiej i na swoich serwisach przygotowują jedynie wersje językowe odpowiednie dla poszczególnych państw.

Choć domena .eu jest w Polsce popularna, to trudno porównywać zainteresowanie nią do roszczenia krajowego .pl. Według NASK liczba aktywnych domen polskich przekracza 2,5 mln. Czy zatem wynik domeny europejskiej na poziomie 3,6 mln należy uznać za sukces? Na pewno nazwy z tym rozszerzeniem mogą jeszcze wiele zyskać. Warto zwrócić uwagę, że na wielu rynkach ich popularność jest jeszcze znikoma ? mieszkańcy stawiają głównie na domeny narodowe. Z czasem zapewne otworzą się również na domeny europejskie.

Dlaczego warto wybrać rozszerzenie .eu?

Własna domena europejska? Nazwy te są bardzo tanie ? w momencie pisania tego artykułu 3 domeny .eu można było zarejestrować na AZ.pl za 0 zł. Coraz więcej firm działa na terenie wielu krajów Unii Europejskiej, warto zatem zarezerwować interesującą nas nazwę, póki jest ona jeszcze dostępna. Już teraz pojawia się problem z atrakcyjnymi słowami. Mając na uwadze niewielkie koszty, warto zarejestrować domenę nawet przed rozpoczęciem działalności w innym kraju niż Polska. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby firma kierująca swoją ofertę do Polaków, miała domenę z rozszerzeniem .eu. Unia Europejska obejmuje kraje zamieszkane w sumie przez ponad 500 mln mieszkańców ? to jeden z wielu argumentów przemawiających za domeną europejską. Jaki wynik może osiągnąć to rozszerzenie? Trudno przewidzieć, ale prawdopodobnie zdecydowanie wyższy niż obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Jak zamienić y na z na klawiaturze

Samoczynna zmiana sposobu wprowadzania liter na klawiaturze najczęściej spowodowana jest przypadkowym użyciem kombinacji klawiszy Lewy Alt+Shift, Ctrl+Shif lub Ctrl+Space, co

Zamknij