Anonimowość w sieci

Anonimowość w sieci to dość popularny temat, wielu użytkownikom wydaje się że siedząc przed monitorem są anonimowi pisząc gdzieś na forum bądź obrażając kogoś w komentarzach, niestety każdy odwiedzając jakąś stronę internetową zostawia informacje o sobie takie jak numer ip, dane swojego operatora internetu z jakiej przeglądarki korzysta a także z jakiego systemu itp tak więc wbrew pozorom łatwo jest zlokalizować osobą po drugiej stronie monitora.


Jest też kilka sposobów na zapewnienie sobie anonimowości, uprzedzając tych co zaraz napiszą że nie można sobie zapewnić 100% anonimowości odpowiem że teoretycznie tak ale dzięki niektórym sposobom wyśledzenie połączenia jest nieopłacalne a czasem wręcz niemożliwe. Zacznijmy od najprostszych metoda zmiany ip, tego typu ukrywanie się jest skuteczne jeżeli zależy nam tylko na szybkiej zamianie ip np żebyśmy mogli wejść na stronę na której zostaliśmy zbanowani. Czasem zmiana i wystarczy żeby zachwiać względną anonimowość np na forum.

Przeczytaj także: Udostępnianie plików Windows 7


Anonimowość w internecie

Bramka Proxy jest to strona na jakimś serwerze gdzie wpisując adres docelowej strony będziemy się z nią łączyć przez serwer. Niektóre bramki proxy sa słabo zabezpieczone i przez to w dalszym ciągu widać nasze ip a dodatkowo ip serwera przez którego się łączymy. Aczkolwiek jeżeli wybierzesz odpowiedni serwer po sprawdzeniu twojego ip będzie się pokazywało ip serwera a nie twoje. Bramki Proxy służą jedynie do przeglądania stron www. W przeglądarce internetowej także mamy możliwość ustawienia serwera proxy do łączenia się ze stronami. Tego typu serwery umożliwiają nam zmianę ip na stronach a co z programami które wykorzystują łączność z internetem, bazami danych, torrenty, programy pocztowe itp. Można także przekierować całe połączenie z naszego komputera za pomocą tunelowania ssh.

Temat, który może cię zainteresować: Przyspieszenie internetu

Tunelowanie SSH

Jest to połączenie z serwerem proxy, dzięki któremu nasz komputer będzie się łączył najpierw z serwerem proxy a potem dopiero z docelową stroną czy serwerem jakiegoś programu. Zaletą takiego połączenia jest przede wszystkim to że każdy program znajdujący się na naszym komputerze będzie łączyć się za pośrednictwem proxy.  Dodatkowo połączenie za pomocą tunelowania ssh ma jeszcze jedną zaletę, otóż wszystko co piszemy czy tez wysyłamy będzie nieczytelne dla różnych podglądaczy a poza tym możemy decydować na jakim porcie się łączymy. Tego typu zmiana adresu ip przydaje się od najprostszych zastosowań jak omijanie limitów na różnych stronach po zapewnienie sobie bezpieczeństwa przesyłania danych. Serwery z kontem sheel nie są obecnie drogie i do podstawowych zastosowań możemy je wykupić już od 15zł/mcKolejnym sposobem na zmianę ip a co za tym idzie anonimowość w sieci jest owiana tajemnicą sieć TOR, cóż to takiego ta sieć tor? Używając potocznego języka jest to jakby druga sieć w sieci do której dostęp uzyskujemy przy pomocy małego programiku. Jest to tak zwana mroczna część internetu gdzie nie istnieje cenzura a poruszane tematy często powodują opadanie szczęki, to co w normalnym internecie jest od razu usuwane czyli posty nadużywające regulamin, porady pomagające łamać prawo, zdjęcia, filmy czyli wszystko co niezgodne z prawem niestety znajduję się tam ze względu że nie istnieje w sieci tor cenzura a każdy po prostu mówi co chce i w jaki sposób chce. Na szczęście można tam znaleźć także sensowne wypowiedzi jak i wiadomości na tematy niewygodne dla polityków czy inne instytucje które próbują cenzurować internet

siec tor

Warto zapoznać się także z tematem: Ściąganie całych stron

 

Jak to działa?
Otóż sieć tor wykorzystuje trasowanie cebulowe czyli zanim połączy się z docelowa witrynom nasze połączenie zostanie przekierowane przez kilkanaście innych komputerów, przez co jest praktycznie nie możliwa analiza połączenia. Teoretycznie możliwe jest podsłuchiwanie na tak zwanych węzłach ale aż tak nie będziemy się zagłębiać w temat. Wielu użytkowników mówi że sieć tor nie daje 100% gwarancji, owszem nie daje aczkolwiek wyśledzenie połączenia, które idzie przez 10 różnych komputerów z różnych zakątków świata, które łączą się w podobny sposób jest nieopłacalne a czasem wręcz niemożliwe. Nie będziemy się zagłębiać w szczegóły sieci tor oraz przebiegu połączeniu ponieważ temat o anonimowości w sieci miał być z założenia pisany prostym językiem. Sieć tor niestety nie jest idealna i ma jedną wielką wadę, jest bardzo wolna a przeglądanie normalnego internetu (stron internetowych) gdzie jest sporo zdjęć jest dość uciążliwe ze względu na czas ładowania się grafiki. Niektóre strony wręcz maja zablokowany ruch z sieci tor ze względu na wykorzystywanie sieci do ukrycia się jak choćby allegro.

Tak więc jeżeli chodzi o zmianę ip komputera i bycie anonimowym w sieci to jest wiele sposobów i są one skuteczne w zależności przed kim bądź czym chcemy się ukryć


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Czym otworzyć pliki .odt, .ods, .odp, .odf ?

W poradzie dowiemy się czym otworzyć pliki odt, ods, odf, oraz jak otworzyć te same pliki za pomocą MS Offica.

Zamknij