Który program antywirusowy jest najlepszy dla małej firmy?

Dzisiejszy świat oparty jest na informacji cyfrowej. Zawieramy w niej wszystko: finanse, dane osobowe, lokalizację, poufne informacje o klientach i wiele, wiele innych rzeczy. W świecie, gdzie wszystko znajduje się w świecie wirtualnym – jego ochrona nabiera ogromnego znaczenia. Tym bardziej, że wraz z popularyzacją rozwiązań cyfrowych proporcjonalne rośnie zagrożenie atakami cybernetycznymi. Jak można się przed nimi chronić?

Komputeryzacja i cyfryzacja, a rosnące zagrożenie cyberprzestępczością

Gdy dane, dokumenty i poufne informacje były przechowywane w fizycznych archiwach – trzeba było się do nich włamać osobiście, aby pozyskać jakieś dane. Złodziej informacji cyfrowych może znajdować się zaś na drugiej stronie globu, a zaszkodzić nam znacznie bardziej.

Gdy niemal wszystko, co istotne, przechowujemy w chmurze – konieczna jest zapora. Najlepiej taka, której nie da się obejść. Cień zagrożenia staje się bowiem z roku na rok coraz dłuższy: wystarczy spojrzeć na statystyki.

Jak na przestrzeni lat wzrosła liczba cyberprzestępstw?

Według statystyk prowadzonych przez Policję – w 2020 roku liczba wykrytych cyberprzestępstw wyniosła prawie 55 tys. – czyli o ponad połowę więcej, niż w roku 2016. Bez wątpienia rosnąca ilość cyberprzestępstw w Polsce jest więc faktem. Mimo to – dzisiejsza kondycja cyberbezpieczeństwa wydaje się wręcz katastrofalna wobec tak dużego zagrożenia. Tym bardziej, że wykrywalność cyberprzestępstw drastycznie spada (np. w bankowości elektronicznej jest to zaledwie 10 procent).

Ochrona indywidualna w internecie, a zabezpieczenie firmy przed cyberatakami

Każdy z nas jest w stanie we własnym zakresie podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą cyberataku. Wystarczy zapoznać się z takimi zagadnieniami jak bezpieczne poruszanie się w internecie, a to ryzyko już znacznie spadnie.

W dużo trudniejszej sytuacji znajdują się firmy – szczególnie te najmniejsze. Nie dysponują one odpowiednimi środkami, aby zapewnić sobie ochronę. Z kolei ryzyko cyberataku jest w ich przypadku znacznie większe.

Jakie narzędzia możemy wykorzystać, aby chronić małą firmę?

Absolutną podstawą bezpieczeństwa w małej firmie powinno być wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe. Będzie ono chroniło dyski i komputery w siedzibie przed ewentualnymi niedopatrzeniami ze strony pracowników. Jednak dane znajdujące się ?w chmurze? również trzeba zabezpieczyć. Na to najlepszym sposobem będzie wykorzystanie VPN.

VPN – czym jest i dlaczego jego użycie jest konieczne?

Najprościej mówiąc – VPN jest dedykowanym, szyfrowanym połączeniem, które umożliwia w pełni bezpieczne i anonimowe przesyłanie danych pomiędzy dwiema sieciami albo siecią i użytkownikiem. Przykłady? Gdy pracownik (użytkownik) zdalny wysyła raport do siedziby głównej firmy (sieci) albo otrzymuje od niej wytyczne. Może to być też wtedy, gdy firmy pracujące w oparciu o model B2B wymieniają między sobą informacje.

Ochrona przy pomocy VPN – płatna czy darmowa? Co będzie lepsze dla mniejszych firm?

Dla małych firm największym problemem związanym z VPN będą jego wysokie koszty. Szczególnie wtedy, kiedy w branży akurat panuje ?martwy okres? i trudno jest o nowych klientów. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy i chcesz zaoszczędzić na ochronie danych swoich i swoich klientów – przetestuj darmowe oprogramowanie VPN i bądź bezpieczny zawsze i wszędzie. Wbrew pozorom – bezpłatne narzędzia potrafią niekiedy być równie skuteczne, co płatne. Przynajmniej w małej skali, np. właśnie małej firmy.

VPN jest o tyle niezbędny, ponieważ uniemożliwia niepożądanym osobom wykrycia naszego ruchu w sieci. W związku z tym udaremnimy cyberatak, jeszcze zanim ktoś będzie chciał go przeprowadzić. Zwyczajnie nie damy mu ku temu okazji.

Wirtualna ochrona firmy – podsumowanie

Skuteczna i kompleksowa ochrona danych cyfrowych jest koniecznością – nie wyborem. Jeśli przedsiębiorca nie chce zmagać się z takimi problemami jak wyciek danych, kradzież firmowych środków czy ujawnienie poufnych informacji: czym prędzej powinien wyposażyć firmę w odpowiednie narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Przeczytaj inne:
Jak zamienić y na z na klawiaturze

Samoczynna zmiana sposobu wprowadzania liter na klawiaturze najczęściej spowodowana jest przypadkowym użyciem kombinacji klawiszy Lewy Alt+Shift, Ctrl+Shif lub Ctrl+Space, co

Zamknij